KLIENT: FUNDACJA DOLINY PAŁACÓW I OGRODÓW KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ

Produkcja wystawy „W Dolinie Pałaców i Ogrodów”: dostawa sprzętu i aplikacji multimedialnych, produkcja zabudowy, animacji, realizacji filmowych, wydruków.  Kompleksowa realizacja nagłośnienia i oświetlenia scenicznego wraz z produkcją sceny.

W wakacje 2019 roku ukończyliśmy produkcję wystawy „W Dolinie Pałaców i Ogrodów” w miejscowości Bukowiec oraz stworzyliśmy nowy system sceniczny, obejmujący samą scenę, oświetlenie i nagłośnienie „Artystycznej Stodoły”, gdzie odbywają się liczne koncerty i spotkania z twórcami.

Tematyka wystawy i przestrzeń ekspozycyjna

Wystawa poświęcona jest historii „Doliny Pałaców i Ogrodów”, a więc obszaru obejmującego z grubsza Kotlinę Jeleniogórską, na terenie której rozsianych jest kilkadziesiąt obiektów: pałaców, ogrodów, zamków, dworów i innych pereł architektury. Spora część z tych obiektów należała do rodziny Schaffgotsch, która na przestrzeni kilkuset lat władała tymi ziemiami.

Przestrzeń ekspozycyjna obejmuje jeden z budynków zabytkowego folwarku, zwany „Artystyczną stodołą”. W ramach prac wydzielona została przestrzeń koncertowa, gdzie wprowadziliśmy nowoczesny sprzęt audio i oświetlenie oraz część ekspozycyjna, obejmująca parter i antresolę.

Kluczowym założeniem projektu była chęć stworzenia wystawy w pełni „interaktywnej”, gdzie wszystkie elementy można wziąć, dotknąć, zapoznać się z treścią i odłożyć. Interaktywne są również aplikacje i inne stanowiska multimedialne – łącznie 15 punktów obejmujących ekrany dotykowe, głośniki prysznicowe i stanowiska filmowe. Całość pozwala zaciekawić widza prezentowaną tematyką i zatrzymać go na dłużej.

Aranżacja

Przestrzeń wystawiennicza została umownie podzielona na cztery strefy – każda odpowiadająca wydzielonym okresom związanym z panowaniem rodziny Schaffgotsch na tych ziemiach. Według schematu chronologicznego ustawionych zostało kilkadziesiąt pulpitów, każdy odpowiadający jednemu obiektowi – pałacowi, zamkowi lub dworowi. Każda z czterech stref posiada odpowiadającą jej realizację filmową, która przedstawia najbardziej znanego przedstawiciela rodziny z danego okresu. Pulpity zostały podzielone na cztery „wyspy”, a w środkowej części ekspozycji wydzielona została strefa audio, gdzie na podwieszanych głośnikach prysznicowych zainstalowane zostały słuchowiska.

Stylistyka ekspozytorów nawiązywała z jednej strony do istniejącej architektury i struktury stodoły – w dolnych częściach stanowisk zostały zastosowane drewniane podesty. Górna część ekspozytorów to nowoczesne pulpity, na których ułożone zostały znów drewniane elementy interaktywne: szufladki, puzzle, pojemniki na mapy, podstawki na pocztówki i inne. Całość wystawy wtapia się w istniejące, zabytkowe wnętrze.

U góry: kartonowe prototypy ekspozytorów, u dołu: ich realizacja.

Produkcja ekspozytorów

Na potrzeby wystawy zostało wyprodukowanych kilkadziesiąt ekspozytorów – pulpitów o różnej wysokości. Większa część z nich została wykorzystana do prezentacji informacji dotyczących obiektów leżących w Dolinie Pałaców. Inne posłużyły jako obudowy dla ekranów dotykowych. Na pozostałych ustawiliśmy makiety tradycyjne.

Na każdym pulpicie ustawione zostały mniejsze ekspozytory drewniane, które ukazywały łącznie kilkaset przedruków ze zbiorów Zamawiającego – kartek pocztowych, które można wziąć i przeczytać na odwrocie ciekawe informacje; map – które można samodzielnie rozwinąć; kasetek z kolejną porcją zdjęć czy drewniane puzzle do ułożenia. Każde stanowisko posiadało również własny, wydrukowany katalog.

Ważnym etapem było prototypowanie ekspozytorów ze względu na dużą ilość materiału merytorycznego. Ich kształty i gabaryty zostały dostosowane tak, aby pomieścić określoną ilość archiwaliów. Po kilku iteracjach i pracy z klientem doszliśmy do odpowiedniego rezultatu.

Oprócz pulpitów istotnym elementem były zawieszone, kubiczne obudowy, które skrywały w sobie głośniki prysznicowe ze słuchowiskami. Inne kubiki zostały wykorzystane do stworzenia nietypowych opraw świetlnych. Wszystkie kubiki zostały podwieszone do belek, które należało również wykonać, zachowując ogólny charakter wnętrza.

Produkcja multimediów i dostawa sprzętu interaktywnego

Na wystawie znajduje się łącznie 15 stanowisk multimedialnych.

Zwiedzających wita wielkoformatowa projekcja, która rzucana jest na kurtynę o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Przedstawiony jest na niej dynamiczny montaż zdjęć archiwalnych i rycin obiektów prezentowanych na wystawie.

Kolejnym elementem wyposażenia jest pięć pulpitów z ekranami dotykowymi, na których zainstalowane zostały aplikacje: ubieranka, gdzie należy dopasować stroje do epoki; dopasuj przedmioty do epoki – podobna do ubieranki gra, ale tym razem dopasowujemy różne elementy do epoki; gra super memo – połącz pary; puzzle oraz interaktywna oś czasu prezentująca losy rodu Schaffgotschów.

Na ścianach znajdują się cztery ekrany 55″ wbudowane w stylizowane ramy, połączone z pulpitami, gdzie znajdują się słuchawki i przycisk. Wciskając go uruchamiamy realizację wideo. Gdy ta przestaje być odtwarzana ukazuje się pokaz slajdów.

Od góry zawieszonych jest sześć głośników prysznicowych (z czego dwa umieszczone na antresoli), gdzie odtwarzane są słuchowiska. Głośniki sterowane są za pomocą przycisków bluetooth, znajdujących się na krawędziach pulpitów.

Wszystkie elementy multimedialne prezentowane są w trzech językach (łącznie ze słuchowiskami).

Do każdego stanowiska dobraliśmy sprzęt interaktywny w postaci komputerów, ekranów dotykowych i biernych, projektorów, głośników i innych peryferiów.

Na zdjęciach widoczne ekrany dotykowe, ekrany podwieszane z filmami, wielkogabarytowa projekcja na kurtynie i głośniki prysznicowe ze słuchowiskami.

Zrzuty ekranów aplikacji dotykowych.

Aktor wcielający się w czterech członków rodziny Schaffgotsch z różnych epok.

Jedno z nagrań dla głośników prysznicowych.

Realizacje filmowe i produkcja słuchowisk

W ramach produkcji wystawy zrealizowaliśmy cztery filmy, które przedstawiały wybranych członków rodziny Schaffgotsch, z czterech różnych epok. W każdego członka rodziny wcielał się ten sam aktor, w innym ubraniu i charakteryzacji. Dwa filmy realizowane zostały w plenerze (Zamek Chojnik oraz Pałac Schaffgotschów w Cieplicach), a dwa pozostałe w ciekawych wnętrzach. Spędziliśmy łącznie 2 dni zdjęciowe na zebranie materiału filmowego. Następnie na etapie postprodukcji wprowadziliśmy do filmów ryciny i efekty (np. wymazywania obiektów współczesnych z kadrów). Filmy zostały przygotowane z podpisami w języku angielskim i niemieckim.

Stworzyliśmy również sześć słuchowisk – wspomnień znanych postaci z pobytu w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Była to m.in. Izabela Czartoryska czy John Quincy Adams. W pierwszym etapie prac nagraliśmy lektorów obu płci dla każdego z trzech języków (łącznie w nagraniach brało udział 6 osób + lektor). Drugim krokiem było udźwiękowienie nagrań – dodanie muzyki i efektów dźwiękowych.

Fragment jednej z realizacji filmowych.

Produkcja sceny, oświetlenia i nagłośnienia

W drugiej części „Artystycznej stodoły” zajęliśmy się kompleksową obsługą produkcji sceny, jej oświetlenia i nagłośnienia.

Dostarczyliśmy między innymi podesty estradowe, zbudowaliśmy kratownicę i barierki. Zamontowaliśmy wielkoformatowy ekran projekcyjny wraz z rzutnikiem oraz profesjonalny sprzęt oświetleniowy w postaci różnorodnych reflektorów LED.

Zakupiliśmy i skonfigurowaliśmy sprzęt audio: wielofunkcyjny mikser, mikrofony, głośniki, wzmacniacze, itp.

Obecnie w „Artystycznej stodole” odbywają się koncerty, spotkania i prelekcje z artystami, przedstawienia teatralne. Coroczny Festival dell Arte 2019 odbył się już z użyciem sprzętu, który dostarczyliśmy.

Zakres działań:

  • projekty graficzne, wydruki i ilustracje
  • produkcja elementów zabudowy stałej
  • produkcja mebli i obudów
  • produkcja małych ekspozytorów drewnianych
  • dostawa aplikacji i sprzętu multimedialnego (projektory, ekrany dotykowe, komputery, nagłośnienie, itp.)
  • produkcje filmowe i słuchowiska
  • produkcja animacji
  • montaż i instalacja
  • oświetlenie i nagłośnienie sceniczne

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.

Kliknij w przycisk poniżej, aby uruchomić wirtualny spacer.

GALERIA