Project Description

KLIENT: BIBLIOTEKA PUBLICZNA W DZIELNICY WESOŁA M. ST. WARSZAWY

Stworzenie całkowicie wirtualnej przestrzeni ekspozycji w formie wirtualnego spaceru 360 i zintegrowanie go ze stroną internetową – cyfrowym katalogiem eksponatów.

Zrealizowany w ramach programu „Kultura w sieci” projekt obejmował stworzenie wirtualnego muzeum artysty Ludwika Maciąga. Przygotowaliśmy platformę internetową zawierającą cyfrowy katalog eksponatów cyfrowych: prac malarza oraz jego pamiątek, a także zamieściliśmy przygotowane przez Zamawiającego materiały audio i wideo. Wszystko zarządzane przez nasz autorski system CMS.

Najistotniejszą częścią prac było przygotowanie wirtualnego spaceru 360 po wykreowanym w środowisku trójwymiarowym muzeum.

Cyfrowe eksponaty w jednym miejscu

Sztukę Ludwika Maciąga można spotkać w wielu miejscach. Jego obrazy, akwarele, gobeliny, projekty znaczków pocztowych ozdabiają ściany muzeów, westybule domów aukcyjnych i prywatne kolekcje na całym świecie. Dzięki wdrożeniu projektu użytkownikiem końcowym stały się nie tylko osoby znające twórczość artysty – pasjonaci i koneserzy, ale wszyscy odbiorcy zainteresowani poznaniem twórczości artysty. Obecnie Wirtualne Muzeum pozwala na zapoznanie się w jednym miejscu z większością prac autora, które realnie rozproszone są między kilkoma placówkami muzealnymi i wśród prywatnych właścicieli.

Zbudowanie nowego obiektu w przestrzeni miejskiej lub zagospodarowanie istniejącego budynku na cele kulturalne i powołanie do życia nowego muzeum jest przedsięwzięciem wymagającym sporych nakładów finansowych. Stworzenie wirtualnej przestrzeni wystawienniczej jest nieporównywalnie tańsze. Często realne muzeum było by niemożliwe do zrealizowania, natomiast wirtualna ekspozycja jest w zasięgu budżetowym niemal każdej gminy czy instytucji.

Zobacz Wirtualne Muzeum Ludwika Maciąga tutaj »

Integracja wirtualnego spaceru z katalogiem cyfrowym

Najistotniejszym elementem projektu było ścisłe powiązanie wirtualnego spaceru z katalogiem eksponatów cyfrowych. Dzięki temu użytkownik może przejrzeć całą kolekcję prac na dwa sposoby: nawigując za pomocą panoram 360 i „przechadzając” się po wnętrzach ekspozycji lub tradycyjnie za pomocą katalogu html. W każdym miejscu wystawy może zmienić ścieżkę zwiedzania, ponieważ każdy obraz w katalogu ma swoje wirtualne miejsce na ścianie muzeum.

Aspekty techniczne projektu

Projekt powstał w oparciu o dwie wiodące technologie. Pierwsza obejmowała wizualizacje 3d w celu stworzenia wirtualnej przestrzeni muzealnej. Ekspozycja została zaprojektowana jako realny do zrealizowania budynek, mający podstawy architektoniczne, podzielony na kilka sal przedstawiających twórczość malarza. Cyfrowe reprezentacje obrazów zostały „zawieszone” na wirtualnych ścianach, po których możemy nawigować na trzy różne sposoby: wykorzystując komputer i obsługiwać wirtualny spacer myszką; za pomocą smartfona wykorzystując mechanizm żyroskopu, aby na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości przeglądać panoramy 360 lub za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości, na które została stworzona osobna nawigacja, dostosowana do takiej formy prezentacji.

Drugim aspektem prac było stworzenie serwisu internetowego, stanowiącego katalog eksponatów cyfrowych. Zawiera on zbiór zdigitalizowanych prac artysty w podziale na kategorie. W ramach projektu zostało zrealizowane również słuchowisko poświęcone wystawie. Zebrane zostały także archiwalne wypowiedzi artysty oraz pamiątki rodzinne.

Całość zarządzana jest przez autorski System Zarządzania Treścią, który w intuicyjny sposób pozwala na wprowadzanie nowych treści.

Zakres działań:

  • Projekt graficzny i funkcjonalny strony
  • Stworzenie wirtualnego muzeum w środowisku 3d i render panoram 360
  • Opracowanie spaceru wirtualnego na podstawie panoram 360, z możliwością przeglądania na komputerach, smartfonach i goglach VR
  • Oprogramowanie strony, w tym ścisłe powiązanie katalogu cyfrowego ze spacerem wirtualnym; serwis jest responsywny i posiada ułatwienia dla niepełnosprawnych
  • Autorski, dedykowany system CMS

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.

Galeria