KLIENT: GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PAWONKOWIE

Opracowanie aranżacji ekspozycji Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach wraz z przygotowaniem pełnej dokumentacji przetargowej, łącznie z kosztorysem szacunkowym i wizualizacjami. Sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad realizacją projektu.

Na zlecenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie, która w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowaliśmy aranżację wystawy multimedialnej. Z biblioteką nawiązaliśmy współpracę na bardzo wczesnym etapie, kiedy to starała się o dofinansowanie. Wtedy to pomogliśmy w opracowaniu podstawowych założeń ekspozycji i przygotowaliśmy wstępną koncepcję i kosztorys. Po uzyskaniu dofinansowania udało nam się współpracować dalej i w ramach zlecenia przygotowaliśmy projekt aranżacji i dokumentację przetargową.

Opracowanie aranżacji

Aby rozpocząć prace nad projektem musieliśmy najpierw zapoznać się z niezwykle ciekawą, ale też rozległą tematyką związaną z odkryciami paleontologicznymi w okolicach Lisowic. W tym celu przyswoiliśmy wiedzę nt. prezentowanych zagadnień, odbyliśmy konsultacje zarówno z naukowcami, jak i kustoszem wystawy. Na podstawie wcześniejszej wystawy sporządziliśmy również kwerendę eksponatów i informacji, które powinny się pojawić na nowej ekspozycji.

Mając na uwadze równolegle trwający remont pomieszczeń, w celu przystosowania przestrzeni do nowej funkcji, przygotowaliśmy nowy plan wystawy wraz z rozmieszczeniem funkcjonalnym ekspozytorów, mebli, gablot i stanowisk multimedialnych. Na tym etapie współpracowaliśmy z wykonawcą robót budowlanych, aby jak najbardziej zgrać nasze działania.

Na potrzeby aranżacji wykonaliśmy szereg bardzo szczegółowych wizualizacji, które nadały pomieszczeniom odpowiedni charakter. Dzięki temu, że ich klimat mocno różni się od siebie, zwiedzający jest zaskakiwany przechodząc z jednej przestrzeni ekspozycyjnej do drugiej.

Atrakcje manualne i stanowiska multimedialne

Głównym założeniem było wypośrodkowanie ilości atrakcji czysto manualnych do multimedialnych oraz skierowanych dla młodszych i starszych odbiorców. Chcieliśmy, aby zwiedzający mogli poznawać wiedzę empirycznie, poprzez różne formy interakcji. Dlatego na ekspozycji znalazło się dużo stanowisk, które uczą przez zabawę.

Do dyspozycji goście mają m.in. piaskownicę z ukrytymi fragmentami kości i skał, puzzle przestrzenne, model odcisków stopy dinozaura, klocki przedstawiające drzewo genealogiczne, mikroskopy do swobodnego użytkowania, obrotowe modele Pangei i warstw ziemi czy zabawy w odwzorowywanie rysunków i przybijanie pieczątek.

Oprócz atrakcji „analogowych” przygotowaliśmy scenariusze wstępne do aplikacji multimedialnych, przeznaczonych na ekrany dotykowe, w tym: quizy interaktywne (w której aktorzy zwracają się bezpośrednio do zwiedzającego), grę „co jadł smok?”, mapę świata, stanowisko z naśladowaniem głosu dinozaurów czy grę „zostań paleontologiem”.

Dokumentacja przetargowa i nadzór inwestorski

Mając zaakceptowaną koncepcję wystawy przystąpiliśmy do opisania każdego elementu zamówienia tak, aby można było na podstawie naszej dokumentacji ogłosić przetarg i zrealizować przedsięwzięcie.

Przygotowaliśmy, liczące kilkadziesiąt stron, opracowanie specyfikacji zamówienia, rysunki koncepcyjne i wizualizacje.

Nasze wizualizacje były na tyle dobre, że Inwestor zaprosił nas do pełnienia nadzoru inwestorskiego w jego imieniu. Dzięki temu zamawiający chciał mieć pewność, że wyłoniony w przetargu wykonawca, zrealizuje naszą wizję wystawy.

Tak też się stało, co można zobaczyć na porównaniach poniżej. Końcowa forma wystawy jest niemal identyczna z naszymi wizualizacjami, co nas bardzo cieszy.

Na każdym etapie realizacji przez wykonawcę czuwaliśmy, aby dostarczone rozwiązania były zgodne ze specyfikacją zamówienia, zgadzały się z pierwotną wizją graficzną, a ewentualne odstępstwa opiniowaliśmy. Mieliśmy również ciągły kontakt z konsultantami naukowymi i zamawiającym. Na miejscu sprawdzaliśmy jakość dostarczanych elementów wystawy i raportowaliśmy niedociągnięcia. Dzięki tym działaniom udało się doprowadzić wystawę do wymaganego przez inwestora (i przez nas!) standardu.

Zakres działań:

  • zwymiarowanie pomieszczeń przeznaczonych na ekspozycję, stworzenie modeli 3d pomieszczeń
  • stworzenie skanów 3d kluczowych eksponatów
  • zapoznanie się z wiedzą merytoryczną i stałe konsultacje z ekspertami
  • wykonanie projektu aranżacji przestrzeni
  • wykonanie projektu wstępnego oświetlenia i elektryki
  • przygotowanie pełnej dokumentacji przetargowej z opisami i rysunkami do wszystkich elementów wystawy
  • szacunkowy kosztorys przedsięwzięcia
  • pełnienie funkcji nadzoru inwestorskiego nad pracą wykonawcy

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.

GALERIA – WIZUALIZACJE

GALERIA – REALIZACJA WYSTAWY

Na porównaniach znajdują się: u góry – wizualizacja, u dołu – realizacja.