KLIENT: URZĄD GMINY I MIASTA LWÓWEK ŚLĄSKI

Aranżacja ekspozycji, produkcja projektów graficznych i multimediów, kompleksowa realizacja wystawy.

W marcu 2019 roku w kooperacji z firmą Magit z Wrocławia udało nam się wygrać przetarg na kompleksową realizację wystawy w Lwówku Śląskim. W ramach oferty przetargowej przygotowaliśmy wstępną koncepcję ekspozycji, która wraz z przystępną ceną okazała się najatrakcyjniejszą opcją dla Zamawiającego. Wystawa pod tytułem „Bogactwo przyrodnicze i geologiczne Ziemi Lwóweckiej” została otwarta w lipcu 2019 i była jedną z atrakcji XXII Lwóweckiego Lata Agatowego – cyklicznej imprezy organizowanej przez miasto.

Przed i po realizacji

Od koncepcji do realizacji

Wystawa znajduje się w jednym z pomieszczeń ratusza miejskiego, zwana „wagonem”. Sala nazywa się tak nieprzypadkowo, ponieważ ma formę podłużnej i wąskiej przestrzeni. Kluczową sprawą podczas tworzenia koncepcji, było umiejętne wykorzystanie dostępnego miejsca. Zdecydowaliśmy się na umieszczenie ekspozytorów w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca i nie torowały ruchu zwiedzających.

Sama zabudowa obejmowała dedykowane, stworzone na zamówienie przeszklone, podświetlone gabloty, ścianki informacyjne, postumenty oraz obudowy dla ekranów dotykowych. Wyróżnikiem aranżacji jest specjalnie zaprojektowany dach, gdzie ukryty został projektor, a który wyznaczał jednocześnie umowny podział wystawy na część przyrodniczą i geologiczną. Uwagę należy również zwrócić na ekspozytor z piaskiem w formie wolnostojącego, oszklonego postumentu z wyciętymi otworami na rękawice. Można tam włożyć ręce i zabawić się w poszukiwacza agatów.

Projekt aranżacji przedstawiliśmy inwestorowi nie tylko w formie statycznych wizualizacji, ale również panoram 360 w goglach wirtualnej rzeczywistości. Końcowy efekt to 1:1 tego, co zostało zaprojektowane.

U góry: wizualizacje; u dołu: realizacja

Produkcja aplikacji multimedialnych i wydruków

Na wystawie znajduje się kilka stanowisk multimedialnych, w tym trzy ekrany dotykowe z aplikacjami, projekcja oraz trzy ekrany podwieszane z animacjami. Aplikacje multimedialne dotyczyły trzech zagadnień: katalogu zdjęć agatów z Płóczek Górnych, katalogu zwierząt i prezentacja ich odgłosów oraz interaktywna mapa pokazująca najważniejsze atrakcje Ziemi Lwóweckiej.

Pierwsza z aplikacji dodatkowo zintegrowana została z projekcją. Użytkownik wybierając zdjęcie agatu automatycznie ustawia je do wyświetlania na rzutniku. Dzięki temu ścianka, na którą rzucana jest projekcja ożywa i przyjmuje kolory agatu.

W przypadku odgłosów zwierząt zastosowaliśmy w obudowie rury, do których zwiedzający musi przystawić ucho, aby usłyszeć dźwięki. Uatrakcyjnia to odbiór szczególnie dla młodszych odbiorców.

Mapa interaktywna z kolei umożliwia zapoznanie się z ciekawymi punktami na trasie turystycznej, które warto odwiedzić, a sztuczna trawa wokół ekranu nawiązuje do zieleni, w którą obfituje Ziemia Lwówecka.

Dodatkowo oprócz stanowisk multimedialnych zaprojektowaliśmy interaktywne ekspozytory tradycyjne. Wspomniana wcześniej zabawa w poszukiwanie agatów, a także odsuwane kółka z ciekawostkami na temat zwierząt uatrakcyjniały wystawę.

W ramach zamówienia przesłane przez Zamawiającego materiały przetworzyliśmy do interesującej formy infografik, wykresów, diagramów, aby informacje lepiej trafiły do odbiorców. Zarówno aplikacje jak i wydruki przygotowane są w trzech językach.

Gablota z piaskiem dla poszukiwaczy agatów.

Odgłosy dzikich zwierząt; w tle ciekawostki nt zwierząt.

Stanowiska interaktywne podczas działania.

Prezentacje na ekranach podwieszanych.

Produkcja animacji

Do naszych zadań należało również przygotowanie trzech animacji – prezentacji przeznaczonych na ekrany podwieszane. Pierwsza produkcja dotyczyła tradycji walońskich na Ziemi Lwóweckiej, druga opisywała historię stosowania agatów na świecie, trzecia zaś prezentowała gatunki chronione roślin i zwierząt.

Aby móc stworzyć tego typu prezentacje dedykowany zespół musiał przygotować materiał merytoryczny i napisać tekst na podstawie źródeł naukowych i materiałów pozyskanych od Zamawiającego. Następnie, w celu zdynamizowania animacji należało zdobyć kilkadziesiąt materiałów zdjęciowych w postaci rycin, ilustracji, archiwalnych fotografii i dokumentów. Tak przygotowany wsad merytoryczny trafił do studia nagrań, gdzie zrealizowano głos lektora. Na stole montażowym zebrano wszystko w całość i wraz z podkładem muzycznym oraz napisami dla wersji językowych powstała gotowa produkcja.

Nagrania trwają około 5 minut każda i były jednym z najbardziej czasochłonnych elementów do wykonania na wystawie.

Zrzuty ekranu aplikacji.

Zakres działań:

  • przygotowanie koncepcji wystawy,
  • stworzenie modeli 3d pomieszczeń i zabudowy
  • zapoznanie się z wiedzą merytoryczną i stałe konsultacje z inwestorem
  • wykonanie projektu aranżacji przestrzeni, w tym dobór elementów multimedialnych
  • przygotowanie produkcyjnych rysunków technicznych
  • przygotowanie scenariusza wystawy
  • projekty graficzne, wydruki i ilustracje
  • realizacja części aranżacyjnej wystawy: produkcja aplikacji multimedialnych, fototapet, infografik
  • realizacja tematycznych animacji / prezentacji z nagraniem lektorskim

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.

GALERIA – WIZUALIZACJE

GALERIA – ZAKOŃCZONE PRACE