Miło nam poinformować, że Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie ma szanse na zwycięstwo w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014. Konkurs organizuje Muzeum Historii Polski. Otwarty w październiku 2014 roku Tartak Raphaelsohnów dostał się do kolejnego etapu plebiscytu, teraz o zwycięstwie zdecydują głosy internautów.
Multimedialne Muzeum przygotowało dla Muzeum Nowoczesności kilka aplikacji multimedialnych przeznaczonych na urządzenia interaktywne, o czym można przeczytać tutaj.

Głosy można oddawać do 20 maja włącznie, pod adresem: http://whr.muzhp.pl/zaglosuj.html

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Cieszymy się, że przedsięwzięcie, w którym braliśmy udział ma szansę na wygraną.

DSC_0965

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności w Olsztynie powstało w wyremontowanym tartaku, zbudowanym przez miejscowego przedsiębiorcę Louisa Raphaelsohna w 1884 roku. Tartak jest ostatnią pamiątką po dzielnicy przemysłowej, która rozwijała się w zakolu rzeki Łyny w drugiej połowie XIX wieku . To dwukondygnacyjny budynek fabryczny, wzniesiony w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem z czerwonej cegły ceramicznej. Obecnie po gruntownym remoncie budynek tartaku stanowi część ekspozycji związanej z rozwojem cywilizacyjnym regionu. Remont został wykonany przy możliwie minimalnej ingerencji w substancję zabytkową. Zrewitalizowany obiekt uświadamia odwiedzającym przemysłową rolę jaką w dawnych czasach pełnił kwartał zabudowy w zakolu Łyny, przypomina o zasadach funkcjonowania dawnych zakładów przemysłowych, jak również o skali ówczesnej zabudowy tego miejsca.