Project Description

KLIENT: FUNDACJA DOLINY PAŁACÓW I OGRODÓW KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ

Produkcja wirtualnego spaceru z użyciem technologii fotogrametrii – Matterport.

Nasze zadanie polegało na stworzeniu wirtualnego spaceru po zabytkowym kompleksie folwarczno-parkowym pn. Ornamental Farm Bukowiec, który jest jednym z jedenastu obiektów z terenu Doliny Pałaców i Ogrodów wpisanych na listę Pomników Historii Prezydenta RP.

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer obejmuje przede wszystkim zwiedzanie dwóch muzeów znajdujących się w budynkach dawnego folwarku: Muzeum Tajemniczy Las – poświęcone florze i faunie Kotliny Jeleniogórskiej oraz Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów – przybliżające historię, architekturę i charakterystyczny krajobraz kulturowy Doliny Pałaców i Ogrodów. Ponadto w oprowadzaniu ujęte zostały również zabytkowe pawilony ogrodowe, m.in.: Świątynia Ateny zwana Herbaciarnią, Wieża Widokowa z ruiną amfiteatru i Opactwo zwane Mauzoleum.

Podczas wirtualnego spaceru na panoramie sferycznej pomieszczeń znajdują się znaczniki, na które po najechaniu myszką można odsłuchać nagrania, obejrzeć film, przeczytać ciekawostki i zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami.

Kliknij w przycisk poniżej, aby uruchomić wirtualny spacer.

Technologia

Wirtualny spacer stworzony został za pomocą innowacyjnej technologii Matterport.

Technologia ta pozwala na pokazanie obiektu w formie spaceru w trzech wymiarach. Prócz standardowych zdjęć 360 stopni kamera posiada skaner podczerwieni, który odwzorowuje otaczające środowisko. Zwiedzający mogą wirtualnie poruszać się po poszczególnych obiektach, oglądając je punkt po punkcie.

Wykonaliśmy zdjęcia sferyczne (360 stopni) w technologii High Dynamic Range o rozdzielczości ponad 8K (134 mega pixele).

Gotowy projekt dostępny jest na każdym urządzeniu mobilnym (Android, iOS, ipadOS), na wszystkich systemach operacyjnych oraz wszystkich przeglądarkach internetowych. Możliwe jest również wirtualne zwiedzanie za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości (np. Oculus Go). Nie jest wymagana do przeglądania wycieczki żadna dodatkowa aplikacja. Wystarczy tylko dostęp do internetu. Wirtualny Spacer jest dostępny dla użytkowników całkowicie nieodpłatnie.

Technologia Matterport pozwala również na automatyczne generowanie obiektu 3D wirtualnego spaceru, który można dowolnie obracać, powiększać, a po kliknięciu w danym miejscu modelu – natychmiast się tam przenieść.

Zakres działań:

  • Stworzenie scenariusza zwiedzania
  • Realizacja oświetlenia na potrzeby skanowania fotogrametrycznego
  • Wykonanie zdjęć 360 i integracja z technologią Matterport
  • Stworzenie znaczników – punktów aktywnych i ich integracja z materiałami multimedialnymi Zamawiającego

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.