KLIENT: FUNDACJA DOLINY PAŁACÓW I OGRODÓW KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ

Produkcja wystawy „Tajemniczy Las”: realizacja części budowlanej, dostawa sprzętu i aplikacji multimedialnych, produkcja wydruków, ilustracji, malowideł ściennych, projekcji, mebli, instalacji przestrzennych, sztucznej roślinności i innych elementów wystawy.

W pierwszym kwartale 2018 roku udało nam się wygrać przetarg, a następnie zrealizować w całości wystawę „Tajemniczy Las” w miejscowości Bukowiec. Jako generalny wykonawca naszym zadaniem było zorganizowanie i synchronizacja sprawnie działających ekip różnych branż i wykonanie przedsięwzięcia zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Plan ekspozycji

Tematyka wystawy i przestrzeń ekspozycyjna

Wystawa skupiona jest na prezentacji dwóch tematów. Pierwszy obejmuje bogactwo flory i fauny Kotliny Jeleniogórskiej. Drugi przybliża pracę, zwyczaje i współczesne znaczenie zawodu myśliwego. Ekspozycja przeznaczona jest głównie dla młodszych odbiorców, ale i starsze osoby znajdą tu coś dla siebie.

Przestrzeń wystawiennicza została utworzona w pomieszczeniu dawnego Browaru i obejmuje ok. 250 m2. Oryginalnie była to jedna duża sala, jednak projekt zakładał wydzielenie dodatkowych pomieszczeń. Wykonaliśmy ścianki o podkonstrukcji drewnianej, które wydzielają przestrzeń pokoju myśliwego oraz tunelu od wewnątrz, a od zewnątrz tworzą nieregularny kształt nawiązujący do wizerunku Karkonoszy. Zabudowa służy też do prezentacji kolekcji spreparowanych zwierząt.

Aranżacja i wydzielenie przestrzeni tematycznych

Przestrzeń wystawiennicza została podzielona na kilka stref tematycznych:

Zwiedzanie rozpoczynamy od wejścia do pokoju myśliwego, gdzie możemy podziwiać zabytkową kolekcję mebli, w tym niezwykle okazałe krzesła i stół wykonane z poroży. Manekin, który tu stoi, ubrany jest w oficjalny strój myśliwski. W gablocie utworzonej na wymiar biurka prezentowane są akcesoria myśliwskie. Całość stylizowana na salonik myśliwski wykończona jest boazerią angielską oraz zawieszonymi na ścianie kolekcjami porcelany i poroży. Utworzone zostały też sztuczne okna z zasłonami.

Z pokoju myśliwego, przechodzimy do wnętrza lasu – tunelu zamkniętego od góry szkieletowym sufitem, pokrytym sztuczną roślinnością. Taki zabieg powoduje wrażenie przebywania poniżej gęstej korony drzew. Ściany wykończone jasną deską stanowią tło dla ekspozytorów z białego, lakierowanego mdfu i metalu. W tej części zwiedzający mogą podziwiać gatunki roślin i zwierząt żyjące w głębi lasu.

Następnie przez kotarę przechodzimy do kolejnej strefy, prezentującej zwierzęta i rośliny żyjące na otwartych przestrzeniach poza lasem. Tutaj też znajduje się większość interaktywnych atrakcji dla dzieci, takich jak kioski z grami, podłoga interaktywna i kącik rysunkowy.

Idąc dalej zwiedzający mogą podejrzeć życie dzikich zwierząt spoglądając przez wzierniki, a następnie udać się do salki kinowej, gdzie odtwarzany jest film dokumentalny.

Ostatnią przestrzeń ekspozycyjną stanowi bogata kolekcja spreparowanych zwierząt, ustawionych na zbudowanych półkach, nawiązujących do półek skalnych. W gablotach można podziwiać kolekcję m.in. sztućców i naczyń z elementami poroża, a na ścianach zbiór poroży różnych kształtów i rozmiarów.

Wychodząc każdy zwiedzający może zostawić swój ślad na tablicy pamiątkowej.

Od góry: wizualizacja, montaż, efekt końcowy

U góry: stanowisko do naśladowania zwierząt, u dołu: podłoga interaktywna

Produkcja multimediów i dostawa sprzętu interaktywnego

W ramach zlecenia przygotowaliśmy kilkanaście stanowisk multimedialnych. Dostarczyliśmy cztery kioski wolnostojące z ekranami dotykowymi, gdzie znajdowały się aplikacje: atlas roślin i zwierząt, gry – puzzle i super memo, historia myślistwa oraz naśladowanie dzikich zwierząt. Ta ostatnia aplikacja zasługuje na szczególną uwagę.

Stanowisko zostało wyposażone w mikrofon, a zwiedzający mogą wysłuchać odgłosów jeleniogórskiej fauny, a następnie spróbować naśladować dźwięk jakie wydają zwierzęta. Przy tym stanowisku zawsze goście spędzają najwięcej czasu i mają przy tym dużo zabawy.

Wchodząc do tunelu wita nas tylna projekcja połączona z systemem udźwiękowienia, który wypełnia salę odgłosami lasu i ryczących jeleni.

Na ścianach zawieszone są trzy stanowiska, gdzie po wciśnięciu przycisku uruchamia się, również zrealizowane przez nas, nagranie filmowe. Klipy wideo przedstawiają aktora, który wciela się w rolę myśliwego, zwracającego się bezpośrednio do widza, aby wprowadzić go do tematyki danej strefy. Aktor pojawia się również na projekcji uruchamianej na czujnik ruchu, zamkniętej w stylizowanej ramie, w pokoju myśliwego.

Oprócz tego stworzyliśmy prosty mapping 3d prezentujący funkcjonowanie mikoryzy na przestrzennym wydruku. W półzamniętym pomieszczeniu utworzyliśmy interaktywną podłogę, a w jednej ze ścian ukryliśmy wzierniki, które wyświetlają filmy przyrodnicze. Wyposażyliśmy również salkę projekcyjną.

Identyfikacja wizualna, projekty wydruków i malowideł ściennych

Jako motyw przewodni wystawy zaproponowaliśmy rysunkową postać myśliwego Huberta. Stworzyliśmy autorskie rysunki postaci, które znalazły się na wydrukach informacyjnych, aplikacjach multimedialnych i materiałach reklamowych.

Naszym zadaniem było również przygotowanie wszystkich wydruków znajdujących się na wystawie, począwszy od krótkich informacji w formie naklejek, przestrzennych dymków informacyjnych, ale również wydruków na tekstyliach.

Istotną część wystawy stanowiły wielkoformatowe malowidła ścienne. Były one alternatywą dla fototapet, które w tym przypadku zupełnie by się nie sprawdziły. Malowidła ścienne stanowiły nie tylko elementy tła i dekoracji aranżacji wnętrz. Część z nich została wykorzystana do prezentacji stanowisk informacyjnych.

Aby można było zrealizować tego typu zadanie zatrudniliśmy grupę artystów z Wrocławia, którzy przez kilka tygodni przenosili cyfrowe projekty graficzne na ściany, zachowując przy tym precyzję w oddawaniu szczegółów projektu. Dzięki temu powstała unikalna aranżacja sal, która jest znacznie bardziej plastyczna, niż gdybyśmy zastosowali fototapety.

U góry: postać myśliwego, u dołu: malarze przy pracy

Produkcja instalacji zielonych, pozyskiwanie okazów flory i fauny

Gdy zwiedzający wchodzą do tunelu, na jego końcu widać tylną projekcję z klipami filmowymi, które przedstawiają przechadzające się po lesie jelenie i sarny. Aby zrobić wrażenie na gościach ekran projekcyjny zaaranżowaliśmy sztuczną roślinnością. Nawiązaliśmy współpracę ze specjalistyczną firmą, która przygotowała spreparowane konary i gałęzie drzew oraz kilka rodzajów krzewów i innych, mniejszych roślin. Efekt końcowy wygląda świetnie i ma się wrażenie obcowania z fragmentem żywego lasu. Dodatkowo cały dach szkieletowy, który zwieńcza tunel pokryty jest sztucznymi liśćmi, co potęguje wrażenie znajdowania się wewnątrz gęstego lasu.

Do wystawy pozyskaliśmy wiele okazów spreparowanych roślin i zwierząt. W gablotach zamkniętych znajduje się bogata kolekcja owadów i motyli. W otwartych gablotach zamocowaliśmy przekroje pni oraz korę drzew, tak aby zwiedzający mogli ich dotykać. Zaaranżowaliśmy również dioramy ze zwierzętami, które przekazał nam inwestor.

Produkcja mebli, obudów, pozostałych instalacji przestrzennych

Charakterystyczną cechą wystawy są dedykowane ekspozytory, przepierzenia oraz figury z lakierowanego MDFu. Zaprojektowane meble w tunelu kryją w sobie otwierane na tipony wysuwane szufladki oraz cięte w nieregularne kształty wnęki, gdzie skrywają się małe aranżacje zielone ze spreparowanymi zwierzętami.

Wyzwaniem była produkcja przepierzeń oraz instalacji przestrzennej dla projekcji dotyczącej mikoryzy. Ze względu na skomplikowane kształty wycięć, a jednocześnie grubość materiału nie było łatwo wykonać te elementy zamówienia. Podobnie figury zwierząt i myśliwych były trudne w produkcji. Ostatecznie jednak efekt końcowy wyszedł świetnie, a wystawa nabrała dzięki tym instalacjom niepowtarzalnego charakteru.

Montaż sztucznej roślinności

Pozyskane owady w gablocie z lupami

Kalibracja instalacji przestrzennej

Zakres działań:

  • projekty graficzne, wydruki i ilustracje
  • realizacja malowideł ściennych
  • produkcja elementów zabudowy stałej
  • produkcja mebli i obudów, gablot
  • dostawa aplikacji i sprzętu multimedialnego (projektory, ekrany dotykowe, komputery, nagłośnienie, itp.)
  • produkcja figur przestrzennych, przepierzeń
  • dostawa sztucznej roślinności
  • pozyskanie części okazów flory i fauny
  • montaż i instalacja
  • oświetlenie

Chcesz zrealizować podobny projekt? Skontaktuj się z nami.
Chętnie przedstawimy nasze pomysły na spotkaniu.

Kliknij w przycisk poniżej, aby uruchomić wirtualny spacer.

GALERIA – OTWARCIE

GALERIA