KLIENT: GMINA MIASTO NOWY TARG

Opracowanie aranżacji i scenariusza ekspozycji Muzeum Drukarstwa wraz z kosztorysem szacunkowym oraz przygotowanie pełnej dokumentacji przetargowej pod realizację projektu.

Współpraca z Urzędem Miasta w Nowym Targu przebiegała dwuetapowo. Pierwszy kontakt z Zamawiającym poskutkował stworzeniem wstępnej koncepcji aranżacji ekspozycji oraz opracowanie kosztorysu szacunkowego. Na podstawie naszej dokumentacji udało się uzyskać dofinansowanie wspólnie ze słowackim partnerem w ramach środków euroregionalnych.

Po uzyskaniu pieniędzy na projekt przystąpiliśmy do drugiego etapu współpracy, czyli przygotowania szczegółowej dokumentacji przetargowej i dopracowania założeń koncepcji wstępnej.

Wizualizacja II piętra ekspozycji – widok z góry

Tematyka wystawy

Przygotowana przez nas aranżacja obejmowała trzy poziomy nowo powstałego budynku, przygotowanego m.in. na cele ekspozycyjne Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Przestrzeń została podzielona na sześć stref tematycznych.

Wystawa poświęcona jest historii drukarstwa, zarówno w ujęciu ogólnym – przekrojowym, jak i skupionej lokalnie, na oficynie wydawniczej Ignacego Borka, mieszczącej się niegdyś w Nowym Targu. Centralnym punktem tej opowieści jest zabytkowa maszyna drukarska, z połowy XIX wieku, jedna z kilku takich w Europie.

Ekspozycja prezentuje m.in. rodzaje druków tworzonych w wydawnictwie, zarówno w postaci przedruków, jak i fizycznych eksponatów w gablotach, a także zbiory cyfrowe umieszczone w kioskach interaktywnych.

Istotnym założeniem wystawy jest również przedstawienie historii miasta przez pryzmat ukazanych wydruków akcydensowych, powstałych w wydawnictwie. Dzięki tematycznemu podziałowi prezentowanych afiszy, plakatów i druków reklamowych Zwiedzający może poznać różne aspekty życia społeczeństwa miejskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Dla młodszych odbiorców wydzielona została część eksperymentalna, gdzie można wcielić się w zecera, a także wykonać pamiątkowe zdjęcie w pracowni fotograficznej.

Zależało nam, aby po wyjściu z Muzeum Zwiedzający zachował w pamięci najistotniejsze informacje o:

• jedynej zachowanej maszynie drukarskiej tego typu w Polsce
  • pracy ówczesnych drukarzy
  • oficynie drukarskiej i jej znaczeniu
  • rodzajach drukowanych wydawnictw
  • historii drukarstwa w ujęciu ogólnym
  • przekrojowo ukazanym społeczeństwie Nowego Targu z przełomu XIX i XX w.
  • istotnych wydarzeniach związanych z miastem

Jeden z rysunków koncepcyjnych konstrukcji ekspozytora i jego wykonanie.

Aranżacja i dokumentacja przetargowa

Głównym założeniem aranżacji było nadanie jej spójnego charakteru, poprzez wspólny mianownik, którym były podwieszane wydruki na materiale tekstylnym – sprawiające wrażenie wielkich kart papieru. Minimalistyczna biało – czarna stylistyka pozwalała wyjść na pierwszy plan prezentowanym, kolorowym wydrukom i pozostałym eksponatom.

W specyfikacji istotnych elementów zamówienia zebraliśmy wszelkie niezbędne informacje, które pozwoliły na zrealizowanie projektu. Przygotowaliśmy ostateczne wersje aranżacji oraz scenariusza wystawy, a także opisaliśmy poszczególne stanowiska i ekspozytory. Zaproponowaliśmy scenariusz krótkiego filmu dokumentalnego, który jest wyświetlany przy maszynie oraz animacji powstałej z archiwalnych zdjęć.

W koncepcji zawarliśmy różnorodne środki wyrazu, stanowiące wyposażenie ekspozycji:

• wydruki wielkoformatowe i instalacje przestrzenne – zawierające najciekawsze informacje i ciekawostki, stanowiące pigułkę informacyjną dla zwiedzających
  • przedruki – w formie gazet, które można wziąć do ręki i przeczytać
  • kioski interaktywne i ekrany dotykowe – przeznaczone do prezentacji treści katalogowych / informacyjnych
  • projekcje prezentujące animacje wraz z podkładem dźwiękowym – ożywiające przestrzeń
  • oświetlenie – uwypuklające wydruki i nadające odpowiedni charakter pomieszczeniom
  • ekspozytory dedykowane – stanowiące atrakcję dla młodszych odbiorców

U góry: wizualizacje ekspozycji; u dołu: zrealizowana część ekspozycji na podstawie przygotowanej dokumentacji.

• zwymiarowanie pomieszczeń przeznaczonych na ekspozycję, stworzenie modeli 3d pomieszczeń
  • zapoznanie się z wiedzą merytoryczną i stałe konsultacje z ekspertami
  • wykonanie projektu aranżacji przestrzeni
  • przygotowanie scenariusza wystawy