Aby móc przedstawiać najnowocześniejsze rozwiązania interaktywne, od czasu do czasu odbywamy podróże po muzeach świata i zdobywamy nowe doświadczenia. Warto przyjrzeć się ciekawym rozwiązaniom, które się sprawdziły i są w stanie przyciągnąć zwiedzających.

Dziś przedstawiamy Muzeum Petroglifów (rysunków naskalnych) w Parku Narodowym Gobustan / Qobustan (Azerbejdżan), które odwiedziliśmy pod koniec 2013 roku.

Projekt wykonany został w 2011 r przez  litewską firmę DD Studio Ltd., jednak nawet teraz jest źródłem inspiracji i ciekawych pomysłów aranżacyjnych.   Dwanaście pomieszczeń muzeum o owalnych kształtach, naszpikowanych jest nowoczesną technologią o światowych standardach i stanowi rewolucję oraz nowy trend w azerbejdżańskim muzealnictwie.

Za pomocą ekranów dotykowych jesteśmy w pełnej interakcji z otoczeniem. Możemy dowolnie zmieniać oświetlenie eksponatów, tło muzyczne, a na tablecie narysować własny petroglif i wysłać go na nasz e-mail.

Wiele gier i prezentacji pozwala zapoznać się ze wszelkimi aspektami życia prehistorycznych rysowników oraz z otaczającym nas terenem.  Fenomenalne wrażenie robi film rysunkowy,  w którym wszystkie postacie i zwierzęta przedstawiono za pomocą autentycznych rycin naskalnych.

W muzeum zastosowana została pełna gama dostępnych urządzeń multimedialnych. Kioski interaktywne, ekrany dotykowe, projekcja rzutnikowa oraz dedykowane rozwiązania elektroniczne powiązane z instalacją świetlną i dźwiękową, hologramy komponują się spójnie z tradycyjnymi ekspozytorami: gablotami, manekinami, itp.

O tym, że projekt wirtualnego muzeum odniósł pełen sukces, świadczy fakt, że w porównaniu ze „starym” muzeum liczba zwiedzających wzrosła dwukrotnie.

Więcej na temat muzeum: http://rcchd.icomos.org.ge/?l=E&m=4-4&JID=2&AID=19