KLIENT: URZĄD MIEJSKI SZCZAWNO-ZDRÓJ

Opracowanie koncepcji aranżacji ekspozycji, w tym dobór elementów multimedialnych w wyremontowanej przestrzeni Wieży Anny w Szczawnie-Zdroju wraz z kosztorysem szacunkowym

Przygotowana przez nas w maju 2018 roku koncepcja wstępna aranżacji dotyczyła zagospodarowania budynku Wieży Anny, znajdującej się na terenie Parku Zdrojowego im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Przestrzeń do pracy tworzyły trzy kondygnacje wieży oraz taras widokowy. Ekspozycja miała być poświęcona m.in.: historii miasta, znanym kuracjuszom oraz przedstawiać miejsca warte odwiedzenia.

Podział wieży na strefy tematyczne

Aranżacja nietypowej przestrzeni

Ze względu na niewielką ilość miejsca kluczową kwestią dla koncepcji było zbudowanie specjalnej konstrukcji, w formie rusztowania, w przestrzeni utworzonej przez istniejącą klatkę schodową. Rusztowanie wykończeniem nawiązywało do materiałów użytych przy budowie balustrad schodów (szkło i metal), aby zachować spójność wizualną.

Dzięki konstrukcji rusztowania udało się wydzielić dwa poziomy ekspozycji i niewielkie przestrzenie wystawiennicze, gdzie można umieścić archiwalne elementy wyposażenia. Taki zabieg pozwolił na powiększenie dostępnej powierzchni ekspozycyjnej.

Pozostałą część, a więc samą klatkę schodową również w maksymalny sposób wykorzystaliśmy na cele prezentacyjne umieszczając wydruki, ramki i tafle szklane.

Ekspozycję podzieliliśmy na cztery strefy:

• recepcja wraz ze stanowiskiem wirtualnej rzeczywistości
  • znane osoby odwiedzające uzdrowisko
  • miejsca, budynki i ich historia
  • taras widokowy z lunetami

Elementy wyposażenia ekspozycji

W koncepcji wyróżniliśmy kilka elementów stanowiących istotne wyposażenie ekspozycji:

• instalacja przestrzenna – jej ciekawa forma posłuży do prezentacji treści drukowanych i eksponatów tradycyjnych
  • gabloty – do umieszczenia niewielkich eksponatów tradycyjnych
  • kioski multimedialne – przeznaczone do prezentacji treści katalogowych / informacyjnych, a także służące jako platforma do gry dla dzieci
  • gogle wirtualnej rzeczywistości – wykorzystane do wirtualnej podróży po najciekawszych miejscach, często trudno dostępnych
  • rozszerzona rzeczywistość – za jej pomocą zostały przedstawione modele 3d ciekawych budynków
  • wydruki wielkoformatowe – zawierające najciekawsze informacje i ciekawostki, stanowiące pigułkę informacyjną dla zwiedzających
  • słuchowisko audio – którego dźwięki wypełnią całą wieżę

Oświetlenie efektowe

Istotną rolę w koncepcji aranżacji odgrywało oświetlenie efektowe i woda. Zamierzone było użycie podświetlanych, przeźroczystych pojemników z wodą i elementem, który jest w niej zanurzony, a który powodował jej ciągły ruch. Tym sposobem planowaliśmy wywołać odbicia i załamania światła, które rzucały by poświatę na ściany, nadając charakterystyczny „wodny” klimat wnętrzu.

Elementy podwieszane

Inny pomysł, który zastosowaliśmy w aranżacji to maksymalne wykorzystanie skosów klatki schodowej. Od ich spodniej strony przewidzieliśmy umocowanie na linkach / siatkach / stelażach tradycyjnych, zabytkowych eksponatów, np. kolekcji dawnych butelek, naczyń do picia wody, itp. Tego typu przedmioty zostały umieszczone jedynie w najwyższych częściach klatki schodowej, poza zasięgiem zwiedzających.

• oględziny pomieszczenia
  • analiza materiałów merytorycznych